Surp Agop Hastanesi1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
Loading ... Loading ...
Hastane:   Surp Agop Hastanesi
Telefon Numarası:   0212 230 17 18
Faks:   0212 233 68 28
Randevu Telefon:   -
İlçe / İl:   Beyoğlu / İstanbul
Adres:   Yedikuyular Caddesi, No: 6/1 Elmadağ / Taksim
Web Sitesi:   http://www.surpagop.com/
Reklam:   -
Tahlil Sonuçları:   -
Online Randevu:   -

Hastane Hakkında Diğer Bilgiler

Kuruluş: 8 Şubat 1831 tarihinde, Kirkor Kılıçyan’ın Galata’daki evinde yapılan bir toplantıda, Ermeni Katolik cemaatı için ihtiyaç duyulan bir kilise yapımının yanı sıra bir de hastane/fakirhane kurmanın gereği üzerinde durulmuş ve karar alınmıştır. Tophane Amir-i Müşiri Halil Paşa ve Galata Kadısı’nın izin yazılarına dayanarak Padişah Fermanı ile kilise ve hastanenin yapımına 25 Aralık 1831 de başlanmıştır.

Istanbul’da çıkan kolera ve veba salgınlarında, Vosgeperan Kilisesi bünyesinde kurulmuş olan ve daha ziyade ihtiyarhane ve bakımevi gibi çalışan Vosgeperan Hastanesinde hastaları tedavi etmenin sakıncalı olacağı düşünüldüğünden, Pangaltı’da Surp Agop Mızpna Patrik adına bir hastane kurulması kararlaştırılmıştır. Surp Agop Arsası : Sakayan Artin Efendi’nin yardımlarıyla bugünkü hastane ve çevre binalarının bulunduğu arsa, cemaatin fakirler kolunca 1836 tarihinde tağaganlara (idare heyetine) borçlanarak satın alınmıştır. Ilk olarak kolera ve vebadan muzdarip hastaların tedavisi ve salgının durdurulmasının sağlanması amacıyla bir çadır hastanesi kurulmuştur.

Yönetim Kurulunun sabit bir hastane binasının kurulmasına kararlılığı sonucunda Artin Efendi, Gazaros oğlu Andon, Sakızlı oğlu Agop Ağalar harekete geçirilerek halktan toplanan paralarla inşaata başlanmıştır.

İnşaat:
Surp Agop Hastane inşaatı 1836-1837 tarihleri arasında, ücretsiz ve tamamen gönüllü çalışan işçiler, katıkcılar ve darphane işçileri tarafından yapılmış, Muhasebeci Artin Hoca sayesinde inşaatın başına her hafta bir yönetim kurulu üyesinin gözetmen olarak durması neticesinde inşaatın ucuza yapılabilmesi sağlanmıştır

Hastane Kategori: Beyoğlu, İstanbul Özel Hastaneler

Surp Agop Hastanesi Randevu Alma

Kısa bir süre sonra Hastaneden Randevu Alma işlemi anlatılacaktır.

Hastane Hakkında Yazılmış Yorumlar

(Yorum Yok)

Hastane hakkında henüz yorum yapılmamıştır.

Hastane Hakkında Yorum Yaz

İsim (Gerekli) :          

E-Posta Adresiniz :     

Fikriniz :                   

Hakaret, küfür ve genel ahlaka aykırı yorumlar onaylanmayacaktır.                    

© 2011 İstanbul Hastanesi – İstanbul Devlet Hastaneleri ve Özel Hastaneler - İstanbul Devlet Hastaneleri ve İstanbul Özel hastaneler rehberi