Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
Loading ... Loading ...
Hastane:   Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Telefon Numarası:   0212 529 44 00 - 0212 529 44 01
Faks:   0212 589 62 29
Randevu Telefon:   182
İlçe / İl:   Fatih / İstanbul
Adres:   Millet Cd. Aksaray
Web Sitesi:   http://www.hasekihastanesi.gov.tr/
Reklam:   -
Tahlil Sonuçları:   Hastane Tahlil Sonuçlarını Öğren
Online Randevu:   Hastane için Online Randevu Al

Hastane Hakkında Diğer Bilgiler

İnşaatı 456 yıl önce tamamlandı. 1843 yılında kadınlara tahsis edildi. Bir dönem kadınlar hapishanesine dönüştürüldü. Bakımsızlıktan harab oldu, onarıldı. Deprem ve yangın gibi nedenlerle çöktü, yeniden diriltildi. Bugün, yeni açılan modern ek binası ile birlikte Sağlık Bakanlığı’na bağlı tam teşekküllü bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak yine ayakta, Türk Halkı’nın ve Türk Tıbbı’nın hizmetinde.

Kadınlarımız tarih boyunca yaptıkları darüşşifalar (hastaneler) ve sosyal yardım kurumlarıyla hastalara ve düşkünlere yardım etmişlerdir. Bunlardan biri de Kanuni Sultan Süleyman’ın hasekisi, II. Selim’in annesi “Hürrem Şah” yani “Haseki Sultan”dır. Haseki Sultan, bugün Haseki Hastanesi’nin bulunduğu Avratpazarı mevkiinde, Mimar Sinan’a cami, medrese, imaret, sıbyan mektebi ve darüşşifa ihtiva eden bir külliye inşaa ettirdi. Haseki Külliyesi’nin şöhreti semtin adını aşınca bölge “Haseki” adıyla anılmaya başlandı.

Haseki Sultan Darüşşifası’ nın inşaatı 1550 yılında tamamlandı. Zaman içinde değişen fonksiyonuna uygun olarak isim değiştirdi. 1551 tarihli vakfiyesinde; darüşşifanın genel bir tedavi kurumu olduğu açıkça belirtilir.Vakfiyede sağlık personeli olarak; iki doktor, bir kehhal (göz hekimi), bir cerrah, bir eczacı, dört hastabakıcı ile idrar şişelerine bakan iki hizmetli öngörülmektedir. Vakıf koşullarına göre, idari ve yardımcı görevliler ile birlikte darüşşifada çalışanların sayısı 28’dir. Bu sayı zamanla artmıştır. 1558 yılında görevlilerin ücretleriyle birlikte Haseki Darüşşifası’ nın gideri, 114.550 akçeydi.

Darüşşifa, 1843 yılında, kadınlara tahsis edildi. Bu tarihten sonra; kimsesiz, bakıma muhtaç, evsiz barksız hasta ve çaresiz kadınları tedavi eden bir kadın hastanesi oldu. 1869′da Zaptiye Müşirliği’nin yönetimine geçti ve “Nisa Tevkifhanesi” adını aldı. Artık halk arasında “Haseki Zindanı” adıyla tanınıyordu. Bir ara tevkifhanenin iki koğuşu boşaltılıp 30 yataklı bir hastane haline getirildi ve hasta tutuklu kadınlara ayrıldı. Resmi yazışmalarda, “Haseki Tevfikhanesi’nde Bulunan Nisa Hastanesi” adı kullanılıyordu. Zaptiye Müşirliği’ne bağlı olduğu yıllarda, yatan hastalar, zaptiye hekimleri tarafından tedavi ediliyor, zaman zaman da dışarıdan başvuran kadın hastalara poliklinik hizmeti veriliyordu. Bir odasında muhtaç aceze kadınlar barınıyor, diğer bir odası ise kadın tutukevi olarak kullanılıyordu. Bu dönemde, hekimler başka görevleri nedeniyle hastaneye 10-15 günde bir gelebildikleri için düzenli tedavi yapamıyordu. llk olarak 1871 yılında bir eczacı ile Dr. Kiyako, 1872′de de ikinci bir hekim, daimi statüde görevlendirildi.

Hastane Kategori: Fatih, İstanbul Devlet Hastaneleri

Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Randevu Alma

Kısa bir süre sonra Hastaneden Randevu Alma işlemi anlatılacaktır.

Hastane Hakkında Yazılmış Yorumlar

(Yorum Yok)

Hastane hakkında henüz yorum yapılmamıştır.

Hastane Hakkında Yorum Yaz

İsim (Gerekli) :          

E-Posta Adresiniz :     

Fikriniz :                   

Hakaret, küfür ve genel ahlaka aykırı yorumlar onaylanmayacaktır.                    

© 2011 İstanbul Hastanesi – İstanbul Devlet Hastaneleri ve Özel Hastaneler - İstanbul Devlet Hastaneleri ve İstanbul Özel hastaneler rehberi